
Jau keletą metų Kaunatavos biblioteka vasario 25 dieną mini Tarptautinę knygų skirtukų dieną, prisijungdama prie draugijos IFOB (International Friends of Bookmarks), kuri yra subūrusi skirtukų kolekcionierius visame pasaulyje, veiklų. Šią dieną vyksta įvairiausių renginių, mainų, parodų daugelyje pasaulio vietų. Kaunatavos bibliotekoje renginiai vyko nuo pat ryto.
Algirdas Dačkevičius
Jungtis tarp kūrybos ir knygos
Kaunatavos bibliotekininkė Vilija Jocienė pasidžiaugė, kad buvo startuota su tarptautinės „Asim Maner“ premijos laureato Gintauto Deksnio knygos „Prakalbinti knygų skirtukai. Kolekcininko auditorija“ pristatymu. Kaunataviškiai buvo pirmieji, galintys tai padaryti, nes ką tik išleistą knygą gavo šventės išvakarėse su autoriaus autografu. Knygas autorius padovanojo ir Varnių bei Karolinos Praniauskaitės viešajai bibliotekai ir nuo šiol visi, besidomintys knygų skirtukais, galės jas skaityti.
Bibliotekoje taip pat atidaryta ir G. Deksnio meninė skirtukų paroda, kur jie pristatomi visai kitokioje aplinkoje. Čia galima pamatyti ir kitą rankų darbo skirtukų parodą. Renginio dalyviai turėjo galimybę ne tik pavartyti knygą, pasidžiaugti parodomis, bet ir kurti knygų skirtukus patys. Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos edukatorė Aušra Sirutienė mokė, kaip raižinių pagalba galima pasigaminti meninius skirtukus, o V. Jocienė – kaip panaudoti skirtukams keramikos detales, tad grįžę namo dalyviai knygose galės panaudoti savo pagamintus meninius skirtukus.
Retai susimąstome, kad tokia nedidelė knygos žymė gali nešti daug informacijos, emocijų ir meninės raiškos žinių, o tuo pačiu žymėti skaitomos knygos lapus.
„Pačio pirmo knygų skirtuko negaliu atsiminti, gal pagamintas mokykloje ar tiesiog maža atvirutė… Bibliotekoje skirtukai atkeliauja įvairiais būdais – gaunami su knygomis, atneša skaitytojai, tiesiog nusipirkdavau pamačiusi įdomesnį. Kartą pamačiau Šiaulių bibliotekoje, kad bus Reginos Mačiulytės knygų skirtukų paroda ir pagalvojau, kad reiktų ir man surinkti juos į vieną vietą bei galbūt padaryti taip pat parodą. Ir tada nustebau, kad jų turiu daugiau nei 100, ir tikrai gražių, informatyvių, galinčių ne tik padėti rasti vietą skaitomoje knygoje, bet ir pateikti savininkui gan įdomią informaciją. Visada daro įspūdį auksarankių rankų darbo skirtukai. Patys pačiausi – draugų sukurti ir padovanoti skirtukai. Kaskart juos pamačius, užplūsta mieli prisiminimai, kadangi žinau, kad tai gan ilgas ir kruopštus darbas. Jaučiuosi pamaloninta, nes žinau, kad jie tai padarė, norėdami pradžiuginti mane“,– pasakojo Vilija.
Skirtukas – knygos puoselėjimo saugotojas
Knygų skirtukas turi ir platesnę prasmę. Jis gali nešti informaciją apie knygą, renginį, vietovę, kultūrą ir pan. Mažoje juostelėje galima rasti informaciją, kuri paskatins domėtis toliau kažkurioje srityje ir nuvesti net labai toli. „Šiemet sužinojau apie faktą, kad Antano Baranausko muziejuje saugomas išsiuvinėtas jam skirtukas. Gal nieko ir nepamatytumėte stebuklingo išsiuvinėtoje juostelėje, bet man gražus tas siuvinėjimas, tai kad žmonės seniai juos gamino ir vertino, norisi pasidomėti ir žmogumi, kuris jį išsiuvinėjo ir padovanojo. Tokie maži atradimai galėtų įkvėpti kiekvieną domėtis atidžiau knygų skirtukais, kaip meno ir informacijos šaltiniu. Žavi kuršėniškių dvaro parengti skirtukų komplektai apie jų kraštą. 2023 metais išleista skirtukų apie puodžių karalių Vydmantą Vertelį, esu mačiusi knygų skirtukų su Baltų simboliais, mįslėmis, posakiais“,– įspūdžiais apie skirtukus dalinosi Vilija Jocienė.
Mažas skirtukas – mažas meno kūrinukas
Bibliotekininkė dėlioja, mąsto, grynina posakį ar piešinį, nes labai mažame plote turi sutalpinti žinutę. Kaip miniatiūroje, kuriose kalba simboliai, žodžiai ar spalvos. Jei darbas pasiseka, be abejo, suteikia malonų jausmą, jei nelabai – kartoja ir stengiasi, kad pavyktų. Kadangi labai mėgsta įvairius rankdarbius, tad, išmokus ką nors naujo, panaudoja ir knygų skirtukų gamyboje. Dabar jų turi pieštų ebru techniką, su džiovintais augalais, nertų, megztų, siuvinėtų karoliukais, siūtų, pieštų ant audinio ar šilko, net virtų vandenyje su augalais ar keramikos detalėmis.
„Atskiroms knygoms skirtukų nesu kūrusi, gal tik istorijoms, kurios mane įkvepia. Žaviuosi Sigutės Ach kūryba, esu buvusi ne vienuose jos mokymuose, tad keletas skirtukų nupiešiau tų mokymų paskatinta. Be galo mėgstu ežiukus ir aguonas – tad mano skirtukuose jų tikrai nemažai.
Tarptautinė premija – už išskirtinius pasiekimus
Didžiausias Vilijos pasiekimas, susietas su knygų skirtukais, laimėta „Asim Maner“ premija. Tai tarptautinis apdovanojimas, kurio tikslas – pripažinti ir įvertinti išskirtinius pasiekimus. Ši premija skiriama už veiklas, skleidžiant žinią apie skirtukus, jų kolekcijas, dalyvaujant bendrose veiklose, akcijose.
„Asim Maner“ premijos laureate tapau kaip ir netyčia. Neturėjau tokios siekiamybės, tiesiog įsijungiau į knygų skirtukų kolekcionierių ir IFOB veiklas, skleidžiant apie skirtukų atsiradimo istoriją. Kadangi dirbu bibliotekoje, visada stengiuosi, kad knygos būtų nenulankstytais kampais, o neturintiems skirtukų, juos dovanoju. Esu rankdarbiautoja, tai skatinu juos pasidaryti patiems – juk koks knygų skirtukas, galite nuspręsti ir jūs: atplėšta laikraščio skiautelė, skirtukas, kuris, kaskart paėmus į rankas, suteiks malonų prisiminimą ar net primins kažkokią mielą išvyką ar įvykį“,– pasakojo skirtukų kūrėja.
Ji prisiminė renginukus, skirtus Tarptautinei knygų dienai pažymėti, skirtukų gamybos edukacijas. 2022 metais į veiklą įtraukė nemažai kolegių iš daugelio Lietuvos miestų, kaip grandinėlę perduodant pradėtos kurti istorijos tęsinį, jį užrašant ir nupiešiant ant skirtukų bei atsiunčiant į biblioteką. Akcijoje dalyvavo 19 bibliotekų ir 130 dalyvių, kurie istoriją „Mergaitė, kuri norėjo draugauti“ (tokį pavadinimą sugalvojo kaunataviškiai vaikai, išleisdami istoriją keliauti po Lietuvą) ir pasakojimą užrašė ant 183 skirtukų. Vilija mano, kad turbūt už šią veiklą 2023 metais ir tapo „Asim Maner“ premijos laureate. „Be abejo, kiekvienas apdovanojimas stumteli nesustoti. Džiugu, kad Lietuvoje esame jau keletas bendraminčių. Net nerašyta taisyklė tapo pirmą Knygų mugės dieną susitikti 12 valandą. Pasidalijame skirtukais, pakalbame, kaip sekasi, kartais ir bendras veiklas paplanuojame“, – sakė Vilija.
Pasak pašnekovės, kaip ir viskas, kas padeda išsaugoti kultūros tapatybę, taip pat ir skirtukai turi reikšmę – lietuvių kalbai, tautosakai, žymių žmonių garsinimui, knygoms, rašytojams ir t.t. Svarbu, kaip bus knygų skirtukas išleistas ir kokią žinią neš iki žmogaus.
Leave a Reply