„Istorinis“ teismo sprendimas Savivaldybei – įpareigojimas taikyti restituciją

2023 metų gruodžio mėnesį Savivaldybės taryba priėmė sprendimą išnuomoti Gedrimų savarankiško gyvenimo namus. Pasirodo, užmačia galimai buvo neteisėta ir dabar stipriai atsirūgo Savivaldybei. Redakcijos archyvo nuotrauka.

2023 m. gruodžio mėnesį Savivaldybės taryba, daugiausia – valdančiųjų balsais, priėmė sprendimą išnuomoti Gedrimų savarankiško gyvenimo namus vos už pusę tūkstančio eurų per mėnesį. Posėdyje aiškinta neva tie namai Savivaldybei labai nuostolingi, bet kažkodėl gali tapti naudingi juos išsinuomoti nusiteikusiam verslininkui. Šia įtartina užmačia susidomėjo Šiaulių apygardos prokuratūra ir viešojo intereso gynimo tvarka kreipėsi į Šiaulių apygardos teismą. Kovo 17 dieną teismas priėmė negirdėtą, neregėtą Savivaldybės istorijai sprendimą – panaikino visus Savivaldybės tarybos sprendimus dėl nuomos, jos sutartį ir įpareigojo taikyti restituciją, viską grąžinant atgal Savivaldybei.

Alvydas Ivoncius

Tikslas – rūpintis senoliais
Telšių senelių globos namų internetinėje svetainėje buvo rašoma, kam reikalingi Gedrimų savarankiško gyvenimo namai. Ilgalaikė socialinė priežiūra ir globa – visuma paslaugų, kuriomis asmeniui Senelių namuose teikiama kompleksinė, nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba. Teikimo trukmė – neterminuota.
Trumpalaikė socialinė globa – visuma paslaugų, kuriomis asmeniui Senelių namuose teikiama kompleksinė, nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba krizių atvejais, šeimos nariams, globėjams, rūpintojams laikinai dėl tam tikrų priežasčių (ligos, komandiruotės, atostogų ir kt.) negalint prižiūrėti asmenų, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra − „atokvėpio“ paslaugos. Trumpalaikės socialinės globos teikimo trukmė – iki 6 mėnesių per metus.
Dienos socialinė globa – visuma paslaugų, kuriomis asmeniui teikiama kompleksinė, nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba dienos metu. Teikimo trukmė – nuo 3 iki 8 valandų per dieną 5 dienas per savaitę (nuo pirmadienio iki penktadienio). Tiesa, ši paslauga buvo iškelta į Telšių rajono senelių globos namų Telšių dienos centrą.
Gedrimų savarankiško gyvenimo namai, kaip Telšių senelių globos namų padalinys, buvo įsteigti 2011 metais rekonstruotame pastate. Pastato rekonstrukcijai buvo skirta Europos Sąjungos parama. Gedrimų savarankiško gyvenimo namai iš esmės yra Senelių globos namai.

Valdžia „argumentams“ sukurpti pasitelkė lakią fantaziją
Išnuomojant šiuos namus, Savivaldybės tarybos sprendime nustatyta sąlyga, kad nuomininkas privalės teikti „viešąsias akredituotas socialines paslaugas – savarankiško gyvenimo namų paslaugas, pirmumo teisę teikiant Telšių rajono gyventojams pagal faktinį paslaugų poreikį ir eiliškumą; socialines paslaugas – trumpalaikę/ilgalaikę socialinę globą“.
Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus 2023 metų rašte buvo aiškinama, kad nuomos tikslas yra neva sutaupyti 10-30 procentų išlaidų, skirtų iš biudžeto tiems namams, ir „skatinti verslumą“ rajone.
Rašte teigta, kad Gedrimų savarankiško gyvenimo namuose yra 16 etatų, o 30 „paslaugų gavėjų“ tereikia 6-8 etatų. Tačiau Tarybos posėdyje jau aiškinta, kad ten tėra 11 etatų.
Skyriaus rašte teigta, kad 2023 metais žmonių išlaikymo Gedrimų savarankiško gyvenimo namuose patvirtinta kaina yra 471 euras, tačiau, neva pagal faktinį biudžetą, vienam asmeniui kaina sudarė 822 eurus. Jei 2024 metams būtų patvirtinta vidutinė paslaugos kaina vienam asmeniui 476 eurai, tai iš Savivaldybės biudžeto reikėtų per metus skirti beveik 150 tūkst. eurų.
Be to, pagal Telšių rajono senelių globos namų pateiktus duomenis, 2024-2025 metais pastatui remontuoti reikėtų skirti 64 tūkst. eurų. Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus rašte sakoma, kad pastatas šildomas kietuoju kuru, todėl reikia išlaikyti 3 kūrikus, kurie Savivaldybei per metus kainuoja 23 tūkst. eurų. Neva yra bėdų dėl maisto gaminimo.
Maistas gaminamas Telšiuose, Senelių globos namuose, tad reikia patiekalus vežti į Gedrimus. O Telšių rajono senelių globos namuose virtuvė ir taip per maža.
Socialinės paramos ir rūpybos skyrius savo rašte įtikinėja esą išnuomojus Gedrimų savarankiško gyvenimo namus, per metus mažiausiai būtų sutaupoma 25 tūkst. eurų, neskaitant būsimų išlaidų pastatui remontuoti. Tiesa, tektų atleisti 16 darbuotojų ir jiems išmokėti apie 30 tūkst. eurų išeitinių kompensacijų.
Skyriaus rašte teigiama esą šiemet reikės iš biudžeto Gedrimų savarankiško gyvenimo namams skirti 174 tūkst. eurų, o išnuomojus, tektų per metus už senelių išlaikymą privatininkui sumokėti 149 tūkst. eurų. Aišku, jei vieno asmens įkainis liktų toks pat.

Tarybos nariams kilo abejonių
Mūsų žiniomis, į tą patį 2023 metų gruodžio mėnesį vykusį Savivaldybės tarybos posėdį norėta prabrukti ir kitą sprendimą, kuriuo vieno asmens išlaikymo įkainis nuo 471 euro didėtų iki bemaž 530 eurų. Čia dabar kas: norėta iš anksto patenkinti didesnį būsimo nuomininko apetitą? Bet valdantieji sumojo: nei šis, nei tas tame pačiame posėdyje ir priimti sprendimą dėl nuomos, kuriame aiškinama neva per metus Savivaldybei tereikės Gedrimų savarankiško gyvenimo namams skirti apie 150 tūkst. eurų, ir patvirtinti kitą sprendimą, kuriuo ši suma stipriai padidėtų.
O gal visa tai užuomina, kad kažkam žinoma, kas norėtų nuomotis Gedrimų savarankiško gyvenimo namus, todėl norėta iki nuomos sudaryti kuo geresnes finansines sąlygas? Tarybos narys Algirdas Bacevičius pareiškė nutuokiantis, kas norėtų išsinuomoti. Vilmai Rumšienei komiteto posėdyje taipogi pasirodė, kad valdininkai jau žino būsimą nuomininką, nes esą kažkaip prasitarė, kad to ar ano reikėtų būsimam nuomininkui.
Tarybos narys Martinas Leščiauskas pareiškė, kad Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus rašte neva tyčia prirašyta to, kas Savivaldybei daro Gedrimų savarankiško gyvenimo namus nepatrauklius, todėl reikia išnuomoti. Ypač informacija apie remontą. Pasak M.Leščiausko, jis lankėsi tuose namuose ir neįžvelgė, kad visi Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus rašte išvardinti remonto darbai būtini.
Gedrimų savarankiško gyvenimo namų pradinė nuomos kaina vienam mėnesiui – 524 eurai. V.Rumšienė nusistebėjo: kelių kambarių buto kaina Telšiuose apie 300 eurų, o čia tiek už visą pastatą… Pastebėsime: ne tik už pastatą, bet ir socialinį „biznį“. Vargiai kas norės nuomotis, jei neįžvelgs ir naudos sau. Tai priminė ir M.Serva, pastebėdamas, kad verslininkas tikisi kažkaip pelningai dirbti, o Savivaldybei tai padaryti nesiseka.

Pasuko į „socialinį biznį“
Gedrimų savarankiško gyvenimo namų nuomos konkursą laimėjo UAB „Agrogilė“. Ji tuo metu savo internetinėje svetainėje skelbiasi prekiaujanti traktorių, kombainų dalimis, gyvulininkystės prekėmis, virvėmis, grandinėmis ir trosais, dažais ir kitokiomis ūkinėmis prekėmis. Tokia veikla, sakytume, nė iš tolo nesusijusi su socialinių paslaugų teikimu. Pagal „Rekvizitai.Lt“ duomenis, įmonėje dirbo tik du darbuotojai.
Paprašius informacijos apie nuomos konkursą, Savivaldybės administracija pranešė: „Dalyvavo 2 juridiniai ir 1 fizinis asmuo. Laimėjo UAB „Agrogilė“, pasiūliusi didžiausią nuompinigių dydį – 2 577 Eur/mėn. Nuomos sutartis su UAB „Agrogilė“ pasirašyta š.m. vasario 12 d.“. Pradinė kaina buvo 524 eurai per mėnesį.
Savivaldybės administracijos valdininkai Tarybai aiškino, kad Gedrimų savarankiško gyvenimo namai Savivaldybei pernelyg brangiai kainuoja, todėl reikėtų išnuomoti. Įdomu: valdininkai kažkodėl nesugebėjo tvarkytis taip, kad tiek daug nekainuotų, o privatininkas sugebės kas mėnesį mokėti tokią sumą ir net pelno gauti.

Neva valdininkai apsižioplino
Jau išnuomojus Gedrimų savarankiško gyvenimo namus, kilo skandalas. Pasirodo, Taryba leido išnuomoti nekilnojamąjį turtą, bet ne baldus, įrangą, kompiuterius ir kitus daiktus. O jie, kaip sakoma, „šaltu veidu“ buvo atiduoti nuomininkui.
Teisintasi esą kažkuris valdininkas apsižioplino ir į Tarybos sprendimą neįrašė kilnojamojo turto. O gal turėjo „apsižioplinti“? Kitas nuomos konkurse dalyvavęs asmuo pasipiktino – jei būtų žinojęs, kad už dyka gaus dar ir turtą, kurio nereikės pirktis, tai būtų ir geresnę kainą pasiūlęs.
Kilus skandalui, Savivaldybės tarybai buvo parengtas sprendimo projektas perduoti šį turtą naudotis nuomininkui. O to be konkurso daryti negalima, todėl teko keisti Tarybos sprendimą.
Mūsų valdžia ir valdininkai, kai labai nori, sugalvoja kaip „apeiti“ teisės aktus. Jie nusprendė, kad nekilnojamasis turtas nuomininkui UAB „Agrogilė“ parduodamas… laikinai saugoti. To perduoto „saugoti“ turto sąraše randame automobilį „Peugeot“, keturis nešiojamuosius kompiuterius, tris stacionarius kompiuterius, įvairius kompiuterio komplektus, spausdintuvą, kopijavimo aparatus, motorinį pjūklą, televizorius, „namų kiną“, žoliapjovę, telefonus, krūmapjovę. Ar šis turtas nereikalingas kitoms Savivaldybės įstaigoms, kad sumanyta jį perduoti už dyka? Galiausiai, jei ir išnuomotų, pasibaigus nuomai, turtas jau būtų tapęs „laužu“, kurį Savivaldybė susigrąžintų ir gabentų į sąvartyną.
Turto sąraše esama daug įvairių baldų, šaldytuvų, maisto ruošimo įrangos, treniruoklių ir panašių dalykų. Tokį turtą, anot kai kurių politikų, galima palikti naudotis nuomininkui, bet už pinigus. O kitą turtą derėtų paimti ir perduoti kitoms Savivaldybės įstaigoms.
Straipsnio antroje dalyje papasakosime, kodėl Šiaulių apygardos teismas patenkino Šiaulių apygardos prokuratūros ieškinį ir nutarė taikyti restituciją.
(Bus daugiau)

1 Komentaras

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.