Telšiuose vietoje Salomėjos Nėries atsirado Vytauto Mačernio gatvė

Savivaldybės taryba nutarė Telšių Salomėjos Nėries gatvę pervadinti į Vytauto Mačernio. Nors gyventojai tam priešinosi, Tarybos narių dauguma to nepaisė.

Alvydas Ivoncius

Vykdo Seimo priimtą įstatymą
Vietos ūkio ir ekologijos komiteto pirmininkas Saulius Urbonas priminė, kad pakeisti gatvės pavadinimą įpareigojo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras 2024 metų liepos 2 dienos sprendimu.
Šiame sprendime rašoma: „Vadovaujantis Lietuvos Respublikos draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymo 4 straipsnio 8 dalies 1 punktu, viešasis objektas, S. Nėries gatvės pavadinimas Telšių mieste, turi būti pašalintas“.
Tarybos sprendimo aiškinamajame rašte rašoma: „Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, įvertinęs faktus apie tai, kad Salomėja Nėris veikė okupacinės politinės bei okupacinės valdžios centrinėse struktūrose; aktyviai dalyvavo priimant sprendimus, turėjusius įtakos okupacinėms politinėms struktūroms įtvirtinant sovietinę okupaciją ir vykdant represijas; 1940 metais S. Nėris buvo „liaudies seimo“ delegacijos nare ir vyko į SSRS Aukščiausiosios Tarybos sesiją, kurioje buvo įtvirtinta Lietuvos aneksija; 1941-1945 metais ji buvo SSRS Aukščiausiosios Tarybos deputatė; tuo laikotarpiu S. Nėris savo kūryba aktyviai propagavo okupacinę valdžią, todėl S. Nėries gatvės pavadinimas Telšių mieste iki šiol turi sovietinę ideologinę reikšmę ir šis gatvės pavadinimas turi būti pakeistas“.

Laišku kreipėsi į Tarybos narius
Dar iki Tarybos posėdžio Salomėjos Nėries gatvės gyventojai išsiuntinėjo Tarybos nariams laišką, kuriame išdėstė savo nuomonę dėl gatvės pavadinimo keitimo. Laiške rašoma: „Gera dešimtis profesorių, docentų, mokslo kultūros darbuotojų atskiru kreipimosi laišku patvirtino, kad politikų sprendimas keisti Salomėjos Nėries gatvių pavadinimus pagrįstas vieninteliu dokumentu, kuris, pasak jų, yra „tendencingas publicistinis ir mėgėjiškas rašinys, neturintis objektyvios ekspertinės vertės ir neatitinkantis šiuolaikinio S. Nėries kūrybos, biografijos ir sovietmečio kontekstų ištirtumo lygio“.
Gatvės gyventojai laiške bando nuneigti Salomėjos Nėries reikšmę Lietuvos okupacijos procese. Anot laiško autorių, „Ne juokais užsimota naikinti lietuvių dvasinį – kultūrinį palikimą. S. Nėris nėra Lietuvos priešė, bet pas mus yra kažkokia buldozerinė prievarta. Mes galvojame, kad keisti S. Nėries gatvių pavadinimus yra per daug drastiška, gal net amoralu. Tai yra ir didelės papildomos išlaidos, ir neaišku, vardan ko. Gal geriau tas lėšas panaudoti Lietuvos valstybės gynybai, kurių labai trūksta“.
Tarybos posėdyje gatvės atstovė taipogi ragino nekeisti pavadinimo, kalbėjo apie galimas testamentų keitimo, perregistravimo išlaidas. Meras Tomas Katkus sakė, kad kalbėjosi su notaru. Jis patvirtino esą dėl pavadinimo pakeitimo testamentų keisti nereikia, kadangi nekilnojamojo turto objektas įregistruotas Registrų centre ir jame išlieka visi duomenys apie visus pakeitimus.
Teisme jau nagrinėjama pirmoji byla
Žodį tarti nusprendė ir Algirdas Bacevičius. Jis pažėrė krūvą epitetų, išvadindamas Salomėją Nėrį išdavike, netgi „visuomenės padugne“.
Nekeisti gatvės pavadinimo ragino Tarybos nariai Martinas Leščiauskas, Linas Šedvilas.
Gatvės atstovė bandė įtikinti, kad Taryba neprivalo vykdyti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro nurodymų, kadangi jam Savivaldybė nepavaldi ir ne jis leidžia įstatymus. S.Urbonas priminė, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras vykdo Seime priimtą įstatymą dėl draudimo propaguoti sovietinius simbolius.
Anot gatvės atstovės, ji kalbėjosi su Šiaulių vicemeru, kuris nenusiteikęs vykdyti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro įsakymo.
Tiesą sakant, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro įsakymo nevykdymas jau persikėlė į teismą. Regionų administracinis teismas priėmė nagrinėti Vyriausybės atstovo pareiškimą dėl Salomėjos Nėries ir Liudo Giros gatvių pavadinimo Klaipėdoje pakeitimo. Pagal įstatymą, Klaipėdos miesto savivaldybė privalėjo įgyvendinti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro sprendimus per tris mėnesius nuo jo gavimo arba, jei jie buvo apskųsti, nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos, tačiau Savivaldybė šių sprendimų neįgyvendino. Dėl minėtų aplinkybių Vyriausybės atstovas kreipėsi į teismą.
Taigi privalo ar ne keisti kai kuriuos gatvių sprendimus, galutinai paaiškins teismai.
Už Salomėjos Nėries gatvės pavadinimo pakeitimą balsavo Telšių rajono savivaldybės tarybos nariai Rimantas Adomaitis, Remigijus Juška, Algirdas Bacevičius, Jolanta Rupeikienė, Mantas Serva, Kęstutis Gusarovas, Remigijus Macas, Algirdas Žebrauskas, Tomas Lekavičius, Simona Simaitytė, Evelina Lenkauskienė, Rimantas Vaitkus, Saulius Urbonas, Rugilė Kumžaitė, Remigija Vaitkutė.
Prieš keitimą balsavo Linas Šedvilas ir Gintautas Bratkauskas.
Susilaikė Imantas Motiejūnas, Vilma Rumšienė, Martinas Leščiauskas, Egidijus Narmontas, Vilma Šakienė, Gabrielė Narmontaitė.

3 Komentarai

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.